سلامتی, مقالات

خوب بخوابید و لاغر شوید

ارتباط مستقیم خواب با لاغری

کاهش وزن یکی از مسائل چالش برانگیزی است که خیلی ها با آن مواجه هستند.
گاهی از اوقات حفظ وزن در حالت متعادل سخت تر از آن چیزی است که همه فکرش را می کنند. در این میان فاکتورهای مختلفی وجود دارد که بر روی این فرآیند اثر می گذارند. یکی از این فاکتورها خواب است. دانشمندان تحقیقات متعددی را بر روی خواب و تاثیر آن در کاهش وزن انجام داده اند. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چه ارتباطی بین کاهش وزن و خواب وجود دارد. پس همراه ما باشید.

ارتباط بین خواب و کاهش وزن چیست؟

خواب و کاهش وزن

ارتباط مستقیم خواب با لاغری

در طول چند دهه گذشته تحقیقات مختلفی برای تعیین ارتباط خواب و کاهش وزن انجام شده است. بیشتر این تحقیقات نشان می دهند خواب با کیفیت می تواند متابولیسم بدن را بهبود ببخشد و خطر چاقی و بیماری های مزمن دیگر را تا حد زیادی کاهش دهد. یکی از فرضیه هایی که در این زمینه وجود دارد ارتباط بین خواب و کنترل اشتهاست. اشتهای شما توسط انتقال دهنده های عصبی کنترل می شوند که با هم در ارتباط اند. انتقال دهنده های عصبی همچون گرلین و لپتین جزء موارد مهمی هستند که بر روی اشتهای شما اثر می گذارند. گرلین گرسنگی را بیشتر می کند و لپتین نیز حس سیری را در شما به وجود می آورد.

بدن به صورت طبیعی این انتقال دهنده های عصبی را افزایش و کاهش می دهد تا نیاز بدن به کالری ها را تعیین کند. کمبود خواب بر روی تنظیم این انتقال دهنده ها اثر می گذارد. در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شد مردانی که 4 ساعت خوابیده بودند سطح گرلین در بدن شان افزایش یافته بود و نسبت به آن هایی که 10 ساعت خوابیده بودند لپتین کمتری در بدن شان داشتند. افزایش گرلین و کاهش لپتین به افزایش اشتها منجر می شود و افراد را به پرخوری می کشاند.  در کنار این مطالعه، مطالعات دیگری نیز انجام شده اند و بیشتر آن ها نشان می دهند کمبود خواب بر روی ترجیح افراد برای غذا خوردن اثر می گذارد. افرادی که کمبود خواب دارند بیشتر از دیگران غذاهای پر کالری و پر کربوهیدرات مصرف می کنند.

 خواب می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد؟

متابولیسم یکی از فرآیندهای شیمیایی در بدن است که مواد غذایی و نوشیدنی ها را به انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن تبدیل می کند. همه فعالیت های بدنی همچون نفس کشیدن و تمرینات ورزشی بخشی از متابولیسم ما هستند. با اینکه مواردی همچون تمرینات ورزشی به طور موقت متابولیسم بدن را افزایش می دهند اما خواب نمی تواند چنین قدرتی داشته باشد. متابولیسم بدن در طول خواب 15 درصد کاهش پیدا می کند. با اینحال مطالعات مختلفی نشان می دهند کمبود خواب به هر دلیلی که باشد باعث مشکلات متابولیسمی می شود و می تواند استرس اکسیداتیو، مقاومت به انسولیم و عدم تخمل گلوکز را بیشتر کند. هر چقدر در طول شب بیشتر بیدار بمانید هوس تان برای خوردن نیز بیشتر می شود و همین امر شما را به سمت چاقی سوق می دهد.

 خواب بی کیفیت یکی از دلایل چاقی است:

ارتباط مستقیم خواب با لاغری

ارتباط مستقیم خواب با لاغری

زمانی که خوب نمی خوابید بدن تان نمی تواند وظایفش را به درستی انجام دهد. فاکتورهای مختلفی در این شرایط دست به دست هم می دهند تا وزن بدن تان را افزایش دهند. محققان نیز نشان داده اند کمبود خواب و داشتن خواب بی کیفیت در نهایت شما را در معرض خطر چاقی و سایر بیماری های مزمن قرار می دهد.

 خواب خوب به شما کمک می کند هوس تان را کنترل کنید:

تا به حال برایتان پیش آمده است که مدام هوس خوردن غذاها و نوشیدنی های مختلف را بکنید و دلیلش را ندانید؟ شاید این موضوع به دلیل کمبود خواب یا حتی خواب بی کیفیت باشد. کمبود خواب عملکرد مغز را تغییر می دهد و همین امر انتخاب غذاهای سالم را برایتان سخت تر می کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تحقیقات انجام شده در این زمینه نیز نشان می دهند کاهش خواب باعث افزایش هوس افراد به غذاهای پرچرب و پر کالری می شود.

 خواب بی کیفیت مصرف کالری را هم بیشتر می کند:

دفعه بعد اگر خواستید به سراغ غذاهای پرکالری بروید خواب تان را هم بررسی کنید. افرادی که در طول شب خواب خوب و با کیفیتی ندارند بیشتر از دیگران به سراغ غذاهای پرکالری می روند. این موضوع ممکن است به خاطر افزایش اشتها و انتخاب نادرست مواد غذایی باشد که در بالا بدان اشاره کردیم.

 خواب فعالیت جسمی تان را بهبود می بخشد:

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که کمبود خواب می تواند شما را در طول روز خسته نگه دارد و شانس تان را برای انجام فعالیت های جسمی که به کاهش وزن منجر می شوند کمتر کند؟ وقتی در طول شب خواب خوب و با کیفیتی ندارید در طول روز بیشتر احساس خستگی می کنید. یکی از مطالعات انجام شده بر روی 15 مرد نشان داد افرادی که کمبود خواب داشتند فعالیت فیزیکی شان در طول روز به شدت کاهش یافته بود. خبر خوب این است که خواب خوب و کافی به شما کمک می کند فعالیت جسمی بهتری داشته باشید.

 خواب کافی مانع از مقاومت بدن به انسولین می شود:

ارتباط مستقیم خواب با لاغری

ارتباط مستقیم خواب با لاغری

یکی دیگر از تاثیراتی که خواب بر روی بدن دارد همین مورد است. خواب بی کیفیت و ضعیف  مقاومت بدن به انسولین را بیشتر می کند. انسولین یکی از هورمون هایی است که قند را از جریان خون به سلول های بدن می رساند تا از آن برای تولید انرژی استفاده کنند. زمانی که سلول ها به انسولین مقاوم می شوند قند بیشتری در خون باقی می ماند و بدن انسولین بیشتری تولید می کند. انسولین اضافی در بدن شما را گرسنه تر می کند و کالری های اضافی به صورت چربی ذخیره می شود. همین امر موجب افزایش وزن و ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت می گردد.

در یکی از مطالعات انجام شده به 11 مرد اجازه داده شد تنها 4 ساعت در شب بخوابند. تحقیقات نشان داد توانایی بدن این افراد برای کاهش قند خون 40درصد کم شده بود.

حرف آخر:

خواب خوب و با کیفیت تاثیر زیادی بر روی سلامتی افراد دارد. یکی از این موارد تاثیر خواب بر روی کاهش وزن است. زمانی که خوب می خوابید بدن تان خود را برای کاهش وزن آماده می کند. اگر در حال کاهش وزن هستید نگاهی به عادت خواب تان هم بیندازید.

منبع حکیم باشی

دیدگاهتان را بنویسید